Chłodziarka termoakustyczna

Chłodziarka termoakustyczna, jest urządzeniem, którego działanie opiera się na przemieszczaniu elementów gazu w rurze pod wpływem akustycznej fali stojącej. Dzięki użyciu stosu umieszczonego w rezonatorze możliwe jest uzyskanie różnicy temperatur po jego obu stronach. Jedną z największych zalet takiej konstrukcji jest brak ruchomych części mechanicznych, co pozwala wydłużyć żywotność urządzenia oraz ma korzystny wpływ na bezawaryjną pracę.

Podstawowymi elementami układu są: głośnik  z obudową, rura PCV pełniąca rolę rezonatora, stos,  zwrotnica, wzmacniacz z podłączonym komputerem oraz czujniki temperatury. Chłodziarka została skonstruowana przez członków naszego koła w ramach konkursu Grant Rektorski 2013.

Aktualnie trwają prace nad znalezieniem optymalnych parametrów pracy chłodziarki pozwalających na osiągnięcie maksymalnej różnicy temperatury generowanej w rurze PCV. Następny etap przewiduje pomiar wydajności chłodniczej urządzenia oraz dalsze badania nad poprawą wskaźników pracy chłodziarki termoakustycznej.

chlodziarka