Silnik turbośmigłowy

Silnik turbowałowy GTD-350 – utworzenie możliwości podglądu pracy elementów silnika.

Silnik turbowałowy GTD-350 jest konstrukcją opracowaną w latach 60 przez Rosjanina Siergieja Piotrowicza Izotowa. Od 1966 roku produkcję tego silnika rozpoczęły polskie zakłady WSK Rzeszów. Przeznaczeniem GTD-350 był napęd śmigłowców Mi-2 produkowanych w Świdniku

Celem projektu było stworzenie przekroju silnika turbowałowego umożliwiającego zapoznanie się z budową elementów silnika takich jak sprężarka, komora spalania, turbina. Wycięte fragmenty obudowy oraz demontaż układu wydechowego mają umożliwić obserwację wnętrza poszczególnych sekcji silnika.

Prace polegały na rozkręceniu silnika niemal „co do śrubki” oraz oczyszczeniu z pozostałości paliwa i oleju. Po demontażu najważniejszych komponentów okazało się, że znalezienie linii cięcia pozwalającej na stworzenie satysfakcjonującego widoku wnętrza silnika, nie jest łatwe. Studenci przy pomocy dostępnych narzędzi oraz uprzejmości zakładów ślusarskich dokonali niezbędnych cięć. Ostatecznie prace umożliwiły obserwację wieńców łopatkowych turbiny i sprężarki przy zachowaniu możliwości złożenia obudowy silnika.

Aktualnie trwają pracę nad wyczyszczeniem całego silnika oraz złożeniu go do stanu pierwotego. Zwieńczeniem prac będzie podłączenie rozrusznika, który wprawi w ruch wszystkie elementy jednostki i umożliwi zaprezentowanie zasady działania silnika turbowałowego.

Tak utworzony przekrój silnika ma stanowić stanowisko dydaktyczne i pokazowe w laboratorium  Katedry Maszyn Cieplnych i Przepływowych AGH.

Efekt końcowy projektu już w krótce!

Członkowie projektu:

dr inż. Artur Bieniek, Filip Indyk, Paweł Indyk, Janusz Sądelski, Michał Gogól, Tomasz Dziedzic